Wydarzenia

27.09 - 06.10


Wrzesień

Październik

Warsztat "Nic o nas bez nas"


Instytucja:
Fundacja Kultury bez Barier
Miejsce:
02-053 Warszawa, ul. Reja 9
Kategoria:
 • Teatr
Data:
01.10.2019
Czas:
11:00 - 14:00
Czas trwania:
3 godz.
Typ wydarzenia:
Bilet:
Inne:
Organizator wydarzenia zapewnia miskę z wodą dla psa przewodnika/asystującego.
Na początek musimy zrozumieć, iż niepełnosprawność jest wynikiem relacji społecznych. Publicznymi przestrzeniami czy instytucjami zarządza większość i jej społeczny wzorzec, czyli norma. To wedle niej tworzone są zarówno wyobrażenia na temat osób z niepełnosprawnoścami jak i ich potrzeb.

Tak powstają programy, warsztaty, koncerty, spektakle, wydarzenia kulturalne dla osób z niepełnosprawnościami. Aktorzy Teatru 21 mówią: NIE MA WOLNOŚCI BEZ SAMODZIELNOŚCI.

Jak tworzyć obszary różnorodne przy zachowaniu podmiotowości każdego z ich uczestników?

Jak wydobywać Głosy do tej pory niesłyszalne?

Jak zobaczyć w osobie z niepełnosprawnością równoprawnego artystę, współtwórcę, lidera?

Prowadzący:

Justyna Wielgus – współprowadząca Teatr 21. Performerka, autorka ruchu scenicznego, instruktorka ruchu, współtwórczyni konceptów spektakli i akcji performatywnych, pedagożka teatru.
Autorka ruchu scenicznego do m.in. "Szewcy” w reż. J. Sobczyk (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), "Rewolucja, której nie było" w reż. J.Sobczyk ( Teatr 21/ Biennale Warszawa), „Ciało Pedagogiczne” w reż J. Sobczyk (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń).
Prowadzi warsztaty z zakresu improwizacji kontaktowej, świadomości ciała, alternatywnej motoryki oraz danceability. Współpracuje z wieloma instytucjami przy projektach, szkoleniach dotyczących zagadnień pedagogiki teatru, sztuki czy teatru inkluzywnego i społecznego. Współprowadzi zajęcia z teatru stosowanego w ramach podyplomowych studiów Pedagogika teatru (UW).
W ramach „Centrum Sztuki Włączającej: Downtown” pomysłodawczyni „Pola Ruchu” będącego przestrzenią wymiany myśli i doświadczeń związanych z tym, czym jest w życiu każdego człowieka zdolność poruszania się i jak różnie można definiować ruch.
Współpracuje z Lotte van den Berg w ramach „Building conversation” (prowadzenie Rozmowy bez słów) oraz w ramach Third Space i i najnowszego projektu „Dying Together”.

Aleksandra Skotarek - w Teatrze 21 występuje od 2005 r. Spełniły się jej marzenia by zostać aktorką. Jest osobą bardzo emocjonalną i wrażliwą. Za swoją najważniejsze role uważa kreacje w “Upadkach” i “Superspektaklu”. Dużo maluje, a jej prace plastyczne były wystawiane w wielu galeriach. Obdarzona jest zmysłem dziennikarskim, pisze artykuły, scenariusze i książkę o Teatrze 21. Bardzo lubi czytać - głównie książki psychologiczne i biograficzne, a jej ulubiona biografia to ta o Michaelu Jacksonie. Chętnie słucha muzyki, sama też komponuje i gra na pianinie elektrycznym. Olę cechuje ekstremalna konfabulacja i szalona improwizacja. Przez wielu nazywana po prostu “Akorzyca”.

Barbara Lityńska - aktorka i autorka wierszy, wydała tomik “Nowe wiersze”. Grała w serialu "Głęboka woda" jako siostra głównej bohaterki. Grała w Teatrze Niezwykłym Stowarzyszenia Otwarte Drzwi w sztuce “Dworzec wszędzie nigdzie” i “Sen nocy letniej” jak również Alicję w spektaklu “Alicja w Krainie Czarów” zespołu Mazowiacy. Grała w przedstawieniu Święty Market na Scenie Lubelskiej. Jest bohaterką reportażu telewizyjnego "Uśmiech do życia" o osobach z zespołem Downa. Pracuje w synagodze jako pomoc do dzieci i w kuchni. Chodzi na zajęcia do pracowni PAR-TER.

Piotr Swend - urodził się 23 sierpnia 1989 roku w Warszawie. Ma siostrę bliźniaczkę Asię i dwie starsze siostry: Kasię i Ewę. W II klasie, we wrześniu 1997 rozpoczął swoją przygodę aktorską w serialu ,,Klan”, gdzie wciela się w postać Maćka (syna Grażyny i Ryszarda Lubiczów). Piotr od 12 lat godzi grę w serialu z występami w Teatrze 21. W wolnych chwilach lubi grać na pianinie, słuchać muzyki, tańczyć, malować, fotografować, jeździć na rowerze. Zagrał w “10 piętrach” w reż. Witolda Adamka oraz w filmie dokumentalnym Aliny Mrowińskiej ,,Podwójne życie Piotra S‘‘. Najlepiej wypoczywa na działce nad jeziorem, gdzie organizuje z siostrzeńcami olimpiady sportowe. Marzy by zostać sławnym aktorem i zagrać w filmie muzycznym.

Powrót

Legenda:


 • Piktogram: Wydarzenie dostępne dla osób niesłyszących
 • Piktogram: Pętla indukcyjna
 • Piktogram: Przenośne (osobiste) systemy FM
 • Piktogram: Język migowy
 • Piktogram: Napisy dla niesłyszących
 • Piktogram: Wydarzenie dostępne dla osób niewidomych i niedowidzących
 • Piktogram: Audiodeskrypcja
 • Piktogram: Tyflografika, materiały do dotykania
 • Piktogram: Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową
 • Piktogram: Dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową z asystentem
 • Piktogram: Wydarzenia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
 • Piktogram: Wydarzenie dla dzieci
 • Piktogram: Wydarzenie dla dorosłych
 • Piktogram: Wydarzenie dla cudzoziemców
 • Piktogram: Tabliczki z QR kodami
 • Piktogram: Wydarzenie dla osób ze spektrum autyzmu
 • Piktogram: Opieka nad dziećmi 5-12 lat