Możesz! Każdy może!
30.11.-1
W kulturze wszystko MOŻNA. To w kulturze, naszym zdaniem, są ludzie, którzy poprzez dbałość o dostępność swoich instytucji i oferty MOGĄ być wzorem do naśladowania dla innych, zwłaszcza dla tych, którzy z różnych powodów jeszcze wątpią, boją się lub po prostu nie wiedzą czym jest dostępność. Zadaniem naszym, Fundacji Kultury bez Barier, jest przekazać wiedzę na temat tego w jaki sposób udostępniać przestrzeń kultury, ale także ośmielać instytucje i ludzi tworzących ofertę kulturalną. Z drugiej strony chcemy pokazać osobom z niepełnosprawnością, że od 11 lat MOGĄ korzystać w komfortowych warunkach z wydarzeń kulturalnych w Warszawie i w wielu miastach w Polsce. Wystarczy uwierzyć, że razem MOŻEMY zmienić oblicze kultury.
Festiwal jest, jak zawsze, wielkim świętem dostępnej kultury, dostępnej dla naprawdę każdego. Bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności lub jej brak, sytuację rodzinną, możliwości ekonomiczne, miejsce zamieszkania, pochodzenie, wiek i płeć każdy może znaleźć coś dla siebie. Kina, teatry, galerie, muzea i wszystkie inne miejsca festiwalowych wydarzeń czekają z wartościową i bogatą ofertą odpowiednio dostosowanych pokazów filmowych, spektakli, wystaw, warsztatów, spotkań i spacerów. Wierzymy, że 7. FKBB może stać się, podobnie, jak w latach ubiegłych, wydarzeniem integrującym polskie społeczeństwo i uwrażliwiającym na potrzeby osób wykluczanych.
Dostępność Festiwalu to:
- Dostęp do informacji – dostępna strona www zgodna ze standardem WCAG 2.0., dostępne materiały promocyjne
- Dostępne zaproszenia – w edytowalnych dokumentach, wideozaproszenia w polskim języku migowym (PJM), zaproszenia w łatwym tekście
- Komunikacja – zapewniamy kontakt z organizatorami w dostępnej dla poszczególnych grup odbiorców formie, m.in. z widzami Głuchymi kontaktujemy się mailowo oraz przez SMSy.
- Doświadczony i przeszkolony zespół – Festiwal tworzą eksperci ds. dostępności, osoby z niepełnosprawnościami, koordynatorzy dostępności w poszczególnych instytucjach oraz przeszkoleni z obsługi widzów z różnymi niepełnosprawnościami wolontariusze
- Asystent-wolontariusz – zapewniamy naszym widzom z niepełnosprawnością wzroku asystentów-wolontariuszy
- Dostępność ekonomiczna wydarzeń – większość wydarzeń jest bezpłatna albo bilety są w specjalnej festiwalowej cenie.
- Dostępność wydarzeń – w zależności od grupy docelowej zapewniamy audiodeskrypcję, materiały dotykowe, napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na polski język migowy, pętlę indukcyjną oraz materiały w łatwym tekście.
7. Festiwal Kultury Bez Barier będzie, podobnie, jak w poprzednich edycjach, wydarzeniem integrującym polskie społeczeństwo i uwrażliwiającym na potrzeby osób wykluczanych ze zwykłej codzienności życia społeczno-kulturalnego.
Festiwal Kultury Bez Barier organizują: Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Teatr Ochoty, Bemowskie Centrum Kultury i Disney Polska.